середа, 1 квітня 2015 р.

Механічна робота. Одиниці роботи

Урок  1

 Тема.  Механічна робота. Одиниці  роботи.
 Мета. На основі цілеспрямованих спостережень за плином фізичних явищ
             (рух тіл під дією сил) формувати конкретно-чуттєвий досвід і
              розвиток знань учнів; за допомогою добору фізичних задач
              розвивати здібності учнів відповідно до освітніх потреб;
             залучати   учнів до висвітлення логіки наукового дослідження.

Хід заняття
                                                                         За свої думки ніхто
                                                                        не може бути покараним.
                                                                                               (Ульпіан)
І. Організаційний момент
Вчитель: Здрастуйте, учні ! Надворі чудовий день. А як справи у вас ? Чи налаштовані на працю і готові до нових справ? Попереду – цікаві задачі, досліди, експерименти. Успіху вам !

ІІ. Пояснення нового матеріалу
1.     «Спостерігаю → кажу»
    Учні отримують : деревяний брусок, динамометр, вантаж.
     Завдання 1 : Прикріпіть брусок до динамометра, протягніть брусок по поверхні стола. Спробуйте відповісти на питання:
1. Які тіла перебувають у русі ?
2.     Що  змушує брусок рухатися ?
3.     Які покази динамометра ?
4.     Чому брусок припинив свій рух відносно поверхні стола ?
Вчитель вводить поняття механічної роботи:
10. Механічна робота виконується під час переміщення тіла під  дією
     прикладеної до нього сили.
Учні отримують завдання 2:
   Підніміть брусок, прикріплений до динамометра, на висоту близько 50-60 см. Які покази динамометра ?
   Прикріпіть до бруска та динамометра вантаж, знову підніміть на ту ж висоту. Чи  змінились покази динамометра? Як саме? В якому випадку ви виконали більшу роботу? Чому ви зробили такий висновок ? Від чого ж залежить механічна робота ?
20. Механічна робота прямо пропорційна прикладеній до тіла силі й  відстані,  на яку це тіло переміщується:
А=FS
[A]= 1 Дж.
30. 1 джоуль – це робота, яку виконує сила 1 Н, переміщуючи тіло на 1 м  у
     напрямі дії сили:
1 Дж = 1 Н ∙1 м = 1 Н∙м
Завдання 2: Обчисліть роботу, яку ви виконали, піднімаючи брусок.
/Діти повідомляють свої результати/

III. Практикум                                                                                                         
    Учні отримують загальні та індивідуальні завдання.
   Індивідуальні завдання:
            1. На честь англійського фізика Джеймса Джоуля названо одиницю роботи та енергії. Використавши довідники, за 2 хвилини спробуй створити словесний портрет цієї людина.
           2. Склади та запропонуй товаришам таблицю кратних одиниць   механічної роботи.
  Загальні завдання:
             - Означити поняття : механічна робота;
             - Вивчити формулу А = Fl ;з неї визначити F, l.
             - Навести приклади виконання механічної роботи.
              Чи завжди виконується робота? Чому? Навіть приклади. Чи може
              робота бути рівна 0?  Наприклад.
           - Розвязати задачі:
               1. Які сили виконують роботу у випадках:
                          а) падіння каменя на Землю;
                        б) зупинки автомобіля після вимкнення його двигуна;
                        в) піднімання штанги спортсменом;
                          г) піднімання повітряної кулі.         
               2. Людина масою 70 кг піднімається вгору на висоту 5 м. Яку роботу
                   вона виконує?        
2. «Вільний задачник».
 Вчитель пропонує 2 задачі, 1 з них потрібно обов’язково розв’язати. Учні вибирають собі під силу задачу, розв’язують її, а розв’язки представляють на дошці.
1. Ящик пересувають по підлозі на відстань 5 м. Сила тертя дорівнює 100 Н.
    Яку роботу виконують при цьому?
2. Під час піднімання тіла масою 20 кг. виконана механічна робота 80 Дж.
    На яку висоту підняли тіло?

ІV. Контроль знань
1. Виступи учнів з індивідуальними завданнями:
а) Джеймс Джоуль;                                                                                                   
б) Джеймс Уатт.
2. «Тест-блискавка».                 (в 3 бали оцінюється)
1. Механічна робота позначається:
а) А;    б) N;   в) t;   г) S.
2. Одиниця вимірювання роботи:
а) Вт;    б) Дж;     в) В;     г) Н.
5. Формула для знаходження роботи:
а) А = Nl;   б) А = Fe;     в) А = F/l;    г) А = N/l.
3. «Моя задача»
    Ліфт, піднімаючи на шостий поверх 6 людей, виконав роботу
84000 Дж. Маса однієї людини – 70 кг. На якій висоті розташований шостий поверх?
                                                                                                 (6 б)

V. Підсумок
1. Обмін думками щодо важливості даної теми у житті, її місце та роль у фізиці.
2. Домашнє завдання:

Прочитати § 41, відповісти на питання: 1-4, ст. 129, виконати вправи: 24 (4,5), ст. 129. 

Немає коментарів:

Дописати коментар