середа, 1 квітня 2015 р.

Кінетична і потенціальна енергії

Урок 3
Тема. Кінетична і потенціальна енергії.
Мета. Розкрити суть понять «енергія», «кінетична енергія»,
           «потенціальна енергія» ; спонукати учнів до критичного
           мислення, до саморозвитку та самовдосконалення; формувати
           вміння робити висновки та приймати рішення.
Хід заняття
І. Організаційний момент
                                                            Не достатньо знати,
                                                            необхідно також застосовувати.                                (Франс А.) 
II. Актуалізація опорних знань
1.     Тестування для учнів ( електронний варіант).
                                   Тести
                   "  Потужність. "
1. Одиниця потужності в СI повязана з іншими одиницями таким чином :
    а.) 1 Дж = 1 Н · 1 м ;
    б.) 1 Вт = 1 Н · 1 м ;
    в.) 1 Дж = 1 Н · 1 с ;
    г.) 1 Вт = 1 Дж ⁄  1с .
2. Заповніть пропуск 15000 ВТ = … кВт.
    а.) 1,5 кВт ;
    б.) 15 000 000 кВт ;
    в.) 15 кВт ;
    г.) 0,015 кВт.
3. Яку потужність розвиває людина, яка за 15с піднімає відро води вагою  120 Н з колодязя глибиною 20м ?
    а.) 160 Вт ;
    б.) 90 Вт ;
    в.) 360 Вт ;
    г.) 120 Вт .
4. Яку роботу може виконувати двигун мопеда потужністю 600 Вт за 5 хв?
    а.) 180 кДж ;
    б.) 3 000 Дж ;
    в.) 1 8000 Дж ;                                                                                                        
    г.) інша відповідь.
5. Швидкість виконання роботи характеризує:
    а.) швидкість ;                                                                                  
    б.) потужність ;
    в.) сила ;
    г.) час.
6. З двох автомобілів за рівних сил опору більшу швидкість матиме той:
      а.) у якого потужність двигуна більша;
      б.) у якого потужність двигуна менша;
      в.) у якого маса більша;
      г.) у якого маса менша.
7. Потужність пов’язана зі швидкістю співвідношенням :
      а.) N = F ∙ U;
      б.) N = F ⁄ U;
      в.) N = U ⁄ F.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу
 Вчитель дає питання ″ Чому ″ учням для диспуту:
         1. Чому автомобілі рухаються?
         2. Чому людина може рухатись та виконувати роботу ?
         3. Чому мяч може розбити шибку ?
         4. Чому людина може витягнути з колодязя відро з водою ?
         5. Чому вітряк здатний крутитися ?
     Учні роблять висновок або припущення :
                   Тому що вони мають енергію.
  2. ″ Спостерігаю → кажу ″ :
      Учням пропонується обєднатись у 3 групи, провести досліди, обговорити результати, зробити висновок і виступити перед колективом з презентацією свого дослідження.
         Дослід 1. Стисніть пружину, зафіксуйте її ниткою і поставте на пружину гирю. Перепаліть нитку. Що відбувається ? Чому ?
          Дослід 2. На похилу площину поставте циліндр. Направте стальну кульку на цей циліндр. Що відбувається ? Чому ?     
  Очікувані відповіді:
-         Тіла взаємодіють.
-         Під час взаємодії тіла виконують роботу.                                
     -    Тіло виконує роботу.
Тіла мають енергію!
До «Словничка термінів» :
10. Енергія – фізична величина, що характеризує здатність тіл виконувати
    роботу.
   «Енергія» (грец.) – діяльність.
   Позначення : Е.
   Одиниця вимірювання : 1 Дж.
А=∆Е.

Приклади: Вітер, рухома вода;             Приклади: вода у греблі;  вода у
 літак у небі; біжить хлопчик…                     водоспаді; літак у небі; молот при забиванні цвяхів;                                  дощові краплі…
Отже, тіло має Е.
ІV. Закріплення знань
1. Використовуючи інформацію параграфів  43, 44, 45, дати відповіді на питання:
Ø Які тіла мають потенціальну енергію?
Ø Чи змінюється потенціальна енергія при падінні тіла?
Ø Чи може потенціальна енергія бути рівною 0?
Ø Чому рухоме тіло може виконати роботу?
Ø Від яких величин залежить кінетична енергія?
Ø Чи може кінетична енергія бути рівна 0?
2. Обговорення питань. Вибір найкращих відповідей, їх оцінка учнями.
3. Розв’язування вправ:
Усно: 1. Яку енергію називають кінетичною?
           2. Як залежить кінетична енергія від швидкості тіла?
    Колективно і  письмово:
          1. З якою швидкістю рухається автомобіль, якщо відомо, що його 
              кінетична енергія дорівнює 50 кДж, а маса – 2,5 т?
          2.Молот копра для забивання паль має масу 600 кг. Він піднімається
                    на висоту 12 м. Визначити потенціальну енергію молота.
V . Контроль знань
Письмово за завданнями:
Обов’язкові:
1. Візок масою 20 кг рухається зі швидкістю 5 м/с. Чому дорівнює його
    кінетична енергія?
      2.Чому дорівнює потенціальна енергія каменя масою 5 кг на висоті 40 м над
 поверхнею Землі?
 На вибір одна задача:
1. Яка маса одного вагона, якщо кінетична енергія поїзда з 25 вагонів за
    швидкості 79,2 км/год становить 600 МДж?
2. Тіло масою 10 кг підняли на висоту 10 м і відпустили. Яку кінетичну
   енергію воно матиме на висоті 5 м? Опором повітря знехтувати.
3.Тіло масою 20 кг впало з даху будинку висотою 25 м. Визначте
    потенціальну і кінетичну енергію тіла на висоті 10 м.
VI .  Підсумок
1. Учні здають зошити із заліком. Обговорюють  з вчителем складні моменти при розв’язуванні.
2. Систематизують основні поняття та закони:
Енергія
Кінетична енергія
Потенціальна енергія
3. Завдання додому:   
А) опрацювати параграфи 43 – 45;
Б) навести приклади тіл, що мають кінетичну та потенціальну
    енергії;
В) виконати вправи 28 (5), 27 (5).

Немає коментарів:

Дописати коментар